Dziękujemy za aplikację. Zdecydowaliśmy się zatrudnić innego kandydata.

Jakiś czas temu pod jedną z moich notek Ola napisała:

“ lubię gdy HRy odpisują mi, ze moje CV zostało otwarte. Ale niezbyt lubię otrzymywać maile, ze nie chcą mnie zaprosić na rozmowę. Wydaje mi się to zbędne i niemiłe dla obu stron. Co więcej, pamiętam, które firmy odmówiły mi i mam opory z ponownym aplikowaniem właśnie do nich, a żadnego problemu do tych, które nic nie odpowiedziały”

I to jest temat wart poruszenia!

źródło: Pinterest

Wystawiając ogłoszenie rekrutacyjne HR’y wiedzą, że nie zatrudnią wszystkich, którzy aplikują. To raczej oczywiste (chyba, że prowadzisz super trudną rekrutację i dostajesz do ręki jedno, jedyne CV, które w dodatku jakimś cudem pasuje). Wiedzą też o tym kandydaci aplikujący na wybrane oferty. A jednak – odrzucanie i bycie odrzuconym do fajnych nie należy. Cóż zrobić, kiedy rolą rekrutera jest znaleźć osobę najlepiej dopasowaną do firmy i stanowiska?

źródło: Bing

Mnie, w przeciwieństwie do Oli, nie irytuje otrzymywanie feedbacku o nie przejściu dalej w procesie. Bardziej się wkurzam, kiedy nie dostaję żadnej informacji zwrotnej. Chcę wiedzieć, czy powodem odrzucenia mojej aplikacji był brak doświadczenia, czy jakiś błąd w CV, a może list motywacyjny był do bani. Wychodzę z założenia, że ta informacja zwrotna, to coś, co potencjalny pracodawca daje mi w zamian za mój wysiłek przygotowania dokumentów aplikacyjnych. To mój kapitał na przyszłość. Jak bez feedbacku mam się dowiedzieć, co powinnam poprawić?

źródło: Cwmalls Commodity

Może moje podejście wynika z tego, że wiem i rozumiem różnicę między “zostałam odrzucona”, a “moja aplikacja została odrzucona”. Rekruterzy nie oceniają kandydatów. Rekruterzy oceniają dopasowanie kandydata do oferty. Wiele razy byłam w sytuacji, kiedy w procesie rekrutacji spotykałam świetne osoby, którym jednak musiałam przekazać, że pracy u nas nie dostaną. Byli to ludzie mili, inteligentni, zmotywowani… Ja jednak po rozmowie wstępnej wiedziałam, że ta praca nie jest dla nich. Rolą HR’a jest nie tylko pozyskać pracownika. Najważniejsze to znaleźć takiego pracownika, który zostanie w firmie na dłużej.

źródło: Pinterest

Jeśli podobnie jak Ola nie lubisz dostawać informacji o odrzuceniu aplikacji, spróbuj spojrzeć na nią trochę inaczej. Spróbuj potraktować ją jako darmowe szkolenie z procesu rekrutacji. Jeśli ktoś już wysmarował mail z podziękowaniem i uprzejmym NIE, postaraj się dowiedzieć więcej. Zapytaj, jakie były powody (o ile nie zostało to oczywiście ujęte w pierwszej informacji). Może dowiesz się, że brakuje ci doświadczenia i za kilka miesięcy czy za rok firma bardzo chętnie widziałaby cię w swoich szeregach. A może okaże się, że twoje wyobrażenie o kulturze organizacyjnej i stanowisku było mylne i ta firma po prostu by ci się nie spodobała? Nie traktuj odmowy osobiście, bo nie jest personalna. I jeśli rekruter poświęci czas, żeby przygotować dla ciebie sensowną informację zwrotną, postaraj się to docenić i zapamiętać. To znaczy, że ta firma dba o kandydatów, więc pewnie dba też o pracowników 🙂

4 Replies to “Dziękujemy za aplikację. Zdecydowaliśmy się zatrudnić innego kandydata.”

  1. Mysle, ze z perspektywy rekrutera najtrudniej dac wartosciowy feedback kandydatowi, jezeli nie zostal zatrudniony ze wzgledu na postawę lub niedopasowanie do kultury organizacyjnej. Może to temat na kolejny artykuł? Zawsze w takiej sytuacji obawiam sie, ze kandydat poczuje sie nieslusznie oceniony..

    1. Faktycznie, takie przypadki są najtrudniejsze, bo w końcu w największym stopniu uznaniowe – notka na ten temat MUSI się pojawić! Dziękuję za inspirację 🙂

  2. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

  3. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much. I am hoping to present something again and aid others such as you helped me.

Dodaj komentarz