Księcia z bajki zatrudnię

Widziałam ostatnio takiego mema, że wygrana Trumpa w wyborach to dowód na to, że należy aplikować na wybrane stanowisko nawet, jeśli się nie ma żadnych kwalifikacji. I wiecie co? W sumie warto rozważyć.

d1b101195f546b148a97d89dde9d73ca

A tak serio nie namawiam do wysyłania CV i aplikowania na stanowisko, które znasz głównie z nazwy. Coś o swojej przyszłej pracy wypadałoby wiedzieć. Jednak z drugiej strony, kiedy patrzę na ogłoszenia, gdzie przy oczekiwaniach ktoś wpisał nieskończoną ilość punktów używając przy tym wielu trudnych słów, to się zastanawiam, czy naprawdę szukają, czy wujek już kogoś zatrudnił, a ogłoszenie po prostu trzeba było opublikować dla pozorów.

Bez tytułu

Zwykle w ogłoszeniu o pracy trzy pierwsze punkty w wymaganiach są kluczowe. Reszta może być ważna (mniej lub bardziej), ale bez trzech pierwszych raczej nie ma szans. Chyba, że trafiłaś/eś na pracodawcę Fionę. Kojarzysz Fionę ze Shreka? Tę, która tkwiła w wierzy, strzeżona przez smoka i czekała na księcia z bajki? No! To wielu pracodawców ma podobnie. Ustalają sobie opis kandydata (oparty często na mitach i legendach, że gdzieś, ktoś, kiedyś widział pracownika, który umie wszystko, ma 30 lat i 20 lat doświadczenia, a do tego pracuje za miskę ziemniaków z zasmażką), wrzucają ogłoszenie, czasem nawet się spotkają z kimś nieidealnym. Cóż z tego, kiedy czekają na tę/tego jedyną/ego. Kasa na ogłoszenia leci. Kasa do agencji rekrutacyjnych płynie szerokim strumieniem. Kasa rekrutera wewnętrznego..o pardon, tu się nic nie zmienia tylko rośnie frustr.

fdf013c2f4bf1b355545124ac1a50998

Raz na sto przypadków pojawia się ktoś, kto wydaje się być ideałem. Szef puchnie z dumy, rekruter ociera łzę wzruszenia. Zatrudniają! I nie żyją długo i szczęśliwie. Dlaczego? Bo kierowca F1 nie sprawdzi się jako kierownik wypożyczalni aut. Wyobraź sobie siebie w pracy poniżej własnych możliwości. Wyobraź sobie każdy dzień, co dzień wypełniony zestawem obowiązków bez sensu i celu. Wyobraź sobie, że Twoi przełożeni mają mniejsze pojęcie o swojej pracy niż ty sam/a. Co czujesz? Niektórzy rzucają robotę po miesiącu. Inni tkwią w niej latami, bo ktoś musi płacić rachunki… za leczenie depresji. Klasyczny przykład zatrudnienia kandydata przekwalifikowanego.

f27c68dbbd586fd53193e22675832a73

Ale to się zdarza raz na sto przypadków (albo 46,9 , trudno stwierdzić – nie badałam). Co w pozostałych 99? To szansa dla tych, którzy nie boją się zaaplikować „pomimo”. Pomimo siedemnastu bezsensownych punktów w ogłoszeniu. Bo wierzcie mi, nawet początkowa Fiona po 2 tygodniach bez idealnego CV decyduje się obniżyć wymagania. I zaczyna się wykreślanie. Żeby nie było zbyt łatwo nie usunie zbędnych punktów z ogłoszenia (wiecie ile to kosztuje?!). Po prostu przyjaźniej spojrzy na dotychczasowe aplikacje. I okaże się, że nie musisz mieć 5 lat doświadczenia, dwa wystarczą i wcale nie na tym samym stanowisku, ale trochę podobnym. Angielski znasz na B2 a nie minimum C1 – da radę! I w dodatku nie wspominasz w dokumentach o kreatywności, umiejętności analitycznego myślenia oraz byciu mistrzem pracy w grupie a także indywidualnej? Jakoś to przełkną.

cd3041a79a872bb9048fd42a6e4847c1

A po co ten przydługi wywód? Po to, żeby zachęcić cię do aplikowania. Szukasz nowego zajęcia? Coś ci w padło w oko? Przygotuj dokumenty i ślij! Zwłaszcza jeśli ogłoszenie jest super rozbudowane (w tych krótkich i konkretnych może naprawdę chodzić o znalezienie specjalisty za wszelką cenę, sorry). Napisz list motywacyjny, wyjaśnij skąd pomysł na aplikowanie, pokaż, że będziesz cennym nabytkiem i do boju!  A z drugiej strony jeśli szukasz kogoś do pracy zastanów się kogo potrzebujesz? Co musi umieć, ale naprawdę musi? Może wcale nie jest konieczna znajomość tabel przestawnych, a wystarczy ci ktoś, kto będzie potrafił myśleć? To prawda, trudno to sprawdzić, ale wierz mi – opłaca się!

b27aff4b865e36e0644eafcd49a30675

P.S. Tak, sugeruję żebyś był/a Shrekiem. Ale chyba lepiej być zatrudnionym i zadowolonym Shrekiem niż księciem/księżniczką z wypaleniem zawodowym, nie?!

 

3 Replies to “Księcia z bajki zatrudnię”

  1. Trafne spostrzeżenia 😉 Życzę Ci miłego dnia 😉

    1. Dziękuję i zapraszam ponownie 🙂

  2. […] mógł czaić się kandydat jeszcze bardziej idealny. A przecież pisałam już kiedyś, że tacy nie istnieją. Punktem odniesienia w procesie rekrutacji nie powinna być osoba, z którą się właśnie […]

Dodaj komentarz