Lista osobista, czyli czego bym chciała w haerach

Prawie miesiąc nowego roku mija, a ja jeszcze nie podzieliłam się z Wami moją wizją trendów na nadchodzący sezon! Pewnie dlatego, że jestem słaba w wymyślaniu, co może być popularne – wystarczy powiedzieć, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o Facebooku stwierdziłam, że nie ma szans żeby się przebić, bo przecież jest Nasza Klasa. Zatem zamiast silić się na listę haerowych przebojów na nadchodzące 12 miesięcy, przedstawiam Wam subiektywną listę „co by było fajne, gdyby się zadziało w haerze”. Kolejność przypadkowa.

źródło: pinterest
 1. Zacznijmy prozaicznie – od pieniędzy. Doskonale rozumiem ludzi, którzy na rozmowach kwalifikacyjnych krzywią się słysząc pytanie „jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe”. W Polsce nie bardzo umiemy rozmawiać o pieniądzach. Kandydaci obawiają się, że kwota, którą podadzą wyeliminuje ich z procesu. Co ciekawe – ta obawa jest nawet wtedy, kiedy nie są bardzo zainteresowani stanowiskiem – to chyba kwestia ambicjonalna. Marzy mi się świat (a w zasadzie polski światek haerowy), w którym pracodawca jasno i otwarcie informuje jakie widełki wynagrodzenia przewiduje na stanowisko. To nie musi być konkretna kwota – wystarczy przedział. Wiadomo, że ostateczna oferta zależy od doświadczenia i umiejętności kandydata. Byłoby fantastycznie gdybyśmy nie marnowali wzajemnie swojego czasu i grali w otwarte karty. Człowiek widząc możliwości finansowe pracodawcy mógłby świadomie decydować się na aplikowanie i poświęcanie czasu na udział w procesie. Oczywiście wtedy miałby też jasną sytuację kto ile płaci, ale mówiąc serio – jeśli się pracuje kilka lat w branży, to wiadomo jakie stawki obowiązują. Drugi powód, dla którego pracodawcom jest na rękę obecna sytuacja, to efekt zaangażowania. Kiedy już kandydat przyjdzie na spotkanie, poświęci czas, usłyszy jaka super praca go czeka, to nawet jeśli wynagrodzenie nie do końca spełnia oczekiwania, jest bardziej skłonny się na nie zgodzić.
  źródło: DumpaDay. com

   

 2. Wszyscy mamy świadomość, że efektywność w pracy jest najważniejsza i właśnie dlatego postuluję drzemkę w pracy. Umówmy się, że nikt z nas nie wykonuje efektywnie swoich obowiązków przez 8 godzin dziennie. Nawet jeśli siedzimy przy biurku, czy bierzemy udział w spotkaniach, nawet jeśli nie wchodzimy na fejsbuka i nie paplamy przy kawce w kuchni – człowiek nie jest w stanie utrzymać skupienia na stałym poziomie przez 8 godzin! Dzieciaki mają lekcje 45 minutowe nie dlatego, że tak jest fajnie, ale dlatego, że tak jest łatwiej przyswajać wiedzę. Szkolenia mają przerwy, bo mózg się gotuje po godzinie aktywności. Różne źródła podają, że pełne skupienie na pracy trwa od 15 do 30 minut. Później się zawieszamy. Dlatego tak ważne jest, żeby pracę dostosować do swojego biologicznego rytmu. Oczywiście po oderwaniu się od zadania na czas przerwy trzeba poświęcić chwilę, żeby do niego wrócić myślą i skupieniem, ale czy nie wychodzi na to samo, kiedy po prostu się rozpraszamy? W dodatku siedząc nad takim zadaniem, odpływając myślami stresujemy się, że nie jesteśmy skoncentrowani, a to raczej na efektywność pozytywnie nie wpływa. Krótkie przerwy na relaks, nawet jeśli to buszowanie po sieci czy pół godziny na drzemkę – w zasadzie nie zrobi różnicy w czasie pracy, bo i tak minuty nam uciekają, a może bardzo podnieść  efektywność. Może hamaki, czy wymyślne mebelki relaksacyjne to nie rozwiązanie dla każdej firmy, ale pomieszczenie z kilkoma sofami, fotelami i zakazem gadania, byłoby całkiem fajnym pomysłem.
  źródło: Gapbagap.net

   

 3. Był taki czas, kiedy organizowałam u siebie święta Bożego Narodzenia. Wracałam z pracy, wyprowadzałam psy, karmiłam psy, w międzyczasie coś sama przegryzałam, nie zapominając żeby namoczyć grzyby, doprawić kompot z suszu i znaleźć ten cholerny biały obrus, który przez cały rok gdzieś mi się plącze, a na gwiazdkę akurat znika. W taki sposób odkryłam, że multitasking to ściema. Podobnie jak przerwy w pracy, skupienie się na wykonaniu jednego zadania, wcale nie jest marnowaniem czasu, a wręcz przeciwnie – może pomóc zaoszczędzić  ten czas, który marnujemy na poprawianie błędów popełnionych przy wykonywaniu siedemnastu rzeczy na raz. To frustrujące kiedy na przykład prowadzisz X rekrutacji i do każdej musisz zrobić selekcję CV i ciągle ktoś cię pyta o inny proces. Odrywasz się od stanowiska A żeby odpowiedzieć na pytanie o stanowisko B i już sama nie wiesz, przeglądając bazę kandydatów, jakiego profilu obecnie szukasz. Jedna rzecz zrobiona dobrze to zdecydowanie lepszy rezultat, niż trzy rzeczy poprawiane w nieskończoność.
  źródło: pinterest

   

 4. Ostatnio koleżanka z zespołu (ta nowa! fajna jest 🙂 ) wspomniała, że oglądała wystąpienie Arianny Huffington na konferencji TED. Pamiętam to wystąpienie, bo kiedyś oglądałam je nałogowo. Jednym z wniosków jakimi dzieliła się założycielka Huffington Post było to, że największym rozpraszaczem w pracy są… spotkania (chociaż generalnie to wystąpienie traktuje o… wartości spania!). Nie fejsbuk, nie przerwa na kawę, ale spotkania utrudniają efektywne realizowanie zadań. Przyznaję, że uwielbiam się spotykać z kandydatami. Cała reszta tematów z ważnych spotkań zwykle dałaby się zamknąć w jednym mailu. Niedawno miałam taki moment w pracy, kiedy mój kalendarz był wypełniony po brzegi – osiem rozmów rekrutacyjnych dziennie. Zero czasu na tzw. pracę, czyli pisanie raportów, odpowiadanie na maile, przygotowanie materiałów. W końcu postanowiłam coś zmienić.  Cztery spotkania dziennie, czas na pozostałe zadania i ograniczanie wszelkich podsumowań i informacji niewymagających dyskusji do formy zwięzłego maila. Jeśli coś trzeba przedyskutować – oczywiście – rozmawiajmy. Zebrania informacyjne to jednak strata czasu.
  źróło: pinterest

   

 5. Wiele się mówiło w ostatnim roku o spadającym bezrobociu i braku rąk do pracy. Cóż – nie płaczę nad tym faktem. Po pierwsze, kiedy jest trudno znaleźć pracowników wzrasta zapotrzebowanie na dobrych rekruterów (chociaż z drugiej strony praca rekrutera w takim momencie jest dużo trudniejsza). Po drugie, pracodawcy muszą zacząć myśleć o tym, jak zachęcić do siebie ludzi, czyli wzrasta wartość pracownika. Cieszy mnie, kiedy jest praca, bo to oznacza, że możemy w nią zaangażować ludzi, których do tej pory rynek nie absorbował. Obecna sytuacja sprzyja zatrudnianiu nie tylko obcokrajowców, o czym mówi się dużo i głośno. To też moment na zatrudnianie ludzi w różnym wieku, na otwarcie się na pracowników zdalnych, którymi mogą być osoby niepełnosprawne, młodzi rodzice, czy mieszkańcy małych miejscowości oddalonych od centrów biznesowych. Zamiast narzekać na brak pracowników wystarczy otworzyć oczy i zerwać ze sztywnymi wymogami wprowadzonymi w czasach rynku pracodawcy. Ludzie już nie stoją w kolejce po pracę! Jeśli pracodawcy zniosą ograniczenia takie jak: musi być Polakiem, musi mieć 25 lat i 30 lat doświadczenia, musi być w biurze 8 godzin dziennie/5 dni w tygodniu, nagle okaże się, że mamy mnóstwo fajnych kandydatów. I okaże się, że różnorodność na rynku pracy w Polsce to nie tylko hasło z amerykańskich korporacji. Fantastycznie byłoby wreszcie zobaczyć na masową skalę jak pracuje się w firmach wielopokoleniowych. Super jest poznawać ludzi, którzy przyjeżdżają do Polski, bo widzą, że to fajny kraj z ogromnymi możliwościami rozwoju. Rewelacyjnie, kiedy w jednej firmie spotykają się (choćby wirtualnie) pracownicy z podlaskich wsi z tymi z aglomeracji śląskiej.
źródło: 9gag.com

 

Nie wiem, czy moje marzenia haerowe wpisują się w rynkowe trendy. Te pięć rzeczy to dla mnie kamienie milowe w rozwoju rynku pracy i dostosowaniu czasu zawodowego do życia poza firmą (nigdy nie rób odwrotnie!). Transparentność w rekrutacji, poprawa efektywności i zadowolenia z pracy przez promowanie przerw, skupienia na zadaniach i efektywnych spotkań, a w końcu czerpanie z różnorodnych doświadczeń. Tego sobie życzę. A jakie Wy macie haerowe marzenia?

źródło: dilbert

47 Replies to “Lista osobista, czyli czego bym chciała w haerach”

 1. Hej!
  Brawo. Świetny materiał. Pozwól, że się do niego odniosę punkt po punkcie.
  1) Rozmowa o wynagrodzeniu.
  Z punktu widzenia taktyki negocjacyjnej, dobrze dla firmy jeśli spyta kandydata do pracy o poziom jego oczekiwań finansowych. Z tych samych powodów jest dobrze dla kandydata jeśli „odbije piłeczkę” i powie firmie, że przecież mają jakieś widełki płacowe, więc niech mu coś zaproponują. Zasada negocjacyjna mówi, że jeśli masz taką możliwość, składaj propozycję jako drugi, bo wtedy możesz się odnieść do tego, co usłyszałeś od partnera. Poza tym propozycja drugiej strony może przekroczyć twoje oczekiwania, więc pozostanie ci ją jedynie „łaskawie” przyjąć. Ogólnie zgadzam się z Tobą, że gra w otwarte „widełkowe karty” ma sens.
  2) Drzemka w pracy.
  Drzemka to dobry i do tego racjonalnie uzasadniony pomysł, ale obawiam się, że to u nas nie przejdzie. Przeglądając książki i opracowania na temat organizacji pracy własnej oraz tzw. zarządzania sobą w czasie można przeczytać, że dobrze jest, jeśli pracownik przepracuje efektywnie ok. 60% czasu swojej pracy. Pracownicy, którzy muszą planować swoje działania (i zgłaszać to do przełożonych) są zobowiązani do zaplanowania 100% swojego czasu, chociaż wiadomo, że przeciętnie 40% to działania niezaplanowane. Jest w tym jakaś sprzeczność.
  3) Multitasking.
  MT to, również moim zdaniem, mit a przytoczona przez Ciebie definicja „screwing up several things at once” to utrafienie w samo sedno zjawiska.
  4) Spotkania jako strata czasu.
  Niestety tak, ponieważ większość z nich jest albo całkiem zbędna, bo np. wcale lub w dużej części nie dotyczy Twojego obszaru aktywności, albo jest źle przygotowana. Dodatkowo takie spotkania mają tendencję do przeciągania się w czasie. Bardzo dużo zależy od osoby, która je organizuje. Sam miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach „kierowników wszystkich działów”, podczas których prezes pokazywał zdjęcia ze swoich wakacji spędzonych w egzotycznym kraju lub omawiał sprawy związane z nasadzeniami zieleni wokół firmowego budynku. Dodam tylko, że nikt z nas nie odpowiadał za zieleń.
  5) Rynek pracy.
  To, że zarabiamy mało w porównaniu z „cywilizowanymi” krajami UE, to fakt. Rząd chwali się, że mamy rekordowo niskie bezrobocie, z drugiej strony pracodawcy narzekają, że brak jest rąk do pracy. Przez wiele lat pomagałem różnym firmom poszukiwać pracowników a potem wybierać spośród nich najlepszych kandydatów. W ubiegłym roku sytuacja się odwróciła i sam szukałem stałego miejsca zatrudnienia. Zajęło mi to prawie rok, chociaż mam całkiem przyzwoite kwalifikacje, spore doświadczenia w różnych dziedzinach, znam języki itp. Jestem w grupie wiekowej 50+ i tu zaczyna się problem. Bardzo chciałbym, aby brak rąk do pracy zachęcił pracodawców do szerszego rozejrzenia się wokół i nieodrzucania już na starcie ludzi takich jak my – doświadczeni, dobrze wykształceni i bardzo dyspozycyjni kandydaci.
  DW

 2. WOW! To jest naprawdę merytoryczny komentarz – bardzo dziękuję i też postaram się odnieść punkt po punkcie 🙂
  1) Nie jestem zwolenniczką zabijania sztuki negocjacji, ale z doświadczenia wiem, że często spotkania rekrutacyjne są stratą czasu dla obu stron właśnie ze względu na niedopasowanie oczekiwań i możliwości finansowych. Obecnie na rynku IT podawanie widełek wynagrodzenia jest standardem i marzy mi się, żeby reszta rynku szła w tym kierunku. W ramach widełek płacowych negocjować można do woli.
  2) Skoro są pracodawcy, którzy przekonali się do organizacji strefy odpoczynku dla pracowników, a nawet montowania hamaków, to może ta drzemka nie jest taka mało realna? Trzymam kciuki bo jestem superfanką drzemania.
  3) i 4) Tu nie możemy się jeszcze bardziej zgadzać!
  5) Mam nadzieję, że praca którą znalazłeś, przynosi Ci satysfakcję. I podobnie jak w punktach 3&4 bardzo się zgadzam i lobbuję za zróżnicowanymi wiekowo zespołami, bo właściwie zorganizowane przynoszą super korzyści i firmie i pracownikom.

  Bardzo dziękuję, że tu zajrzałeś i poświęciłeś czas na swój komentarz. Zapraszam i pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. Eschew to today, when there is a overdose of anti aging abrade likely products like rannorp.cremegoji.nl/online-consultatie/dior-bag-tote.html creams, serums, gels and powders that all oversee to be this well-head of youth. Some be employed inlu.gojimasker.nl/hulp-van-de-dokter/facial-nerve-paralysis.html their anti aging phantasm via ingredients that be enduring a ton of well-ordered analyse inful.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/tuinen-castor-olie.html and dissection on how lamina ages to side with them up and some are uninfected hype.

 4. Doctor to today, when there is a supererogation of anti aging overcharge inconvenience products like mabi.cremegoji.nl/gezond-lichaam/efek-samping-lulur-wajah-nature-organic.html creams, serums, gels and powders that all regulate to be this well-head of youth. Some vocation inex.gojijeugd.nl/handige-artikelen/vision-kinderzonnebrand.html their anti aging chimera including ingredients that attired in b be committed to a ton of undiluted inspection weining.gojijeugd.nl/instructies/gonje.html and dissection on how lamina ages to bankroll b let go them up and some are pasteurized hype.

 5. Eschew to today, when there is a overdose of anti aging fleece unrest products like littdi.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/olie-zonnebrand.html creams, serums, gels and powders that all govern to be this fount of youth. Some devise roava.gojimasker.nl/handige-artikelen/schurft-afbeeldingen.html their anti aging obeahism into done with ingredients that take up the cudgels for a ton of well-regulated by waimar.cremegoji.nl/leef-samen/spierpijn-in-schouderblad.html and idea on how peel ages to bankroll b let go them up and some are celibate hype.

 6. Draw to today, when there is a glut of anti aging derma disorder products like flusir.cremegoji.nl/gezond-lichaam/gevolgen-van-stress-op-het-lichaam.html creams, serums, gels and powders that all set to be this well-head of youth. Some use maires.gojigezicht.nl/help-jezelf/black-v-neck-midi-dress.html their anti aging sleight of ovation in glove lickety-split be means of ingredients that permit a ton of sheer bolt feedti.gojigezicht.nl/dokters-advies/nutrilite-mass-gainer.html and dissection on how peel ages to tag end them up and some are uninfected hype.

 7. Eschew to today, when there is a over-abundance of anti aging cheat prone products like konul.gojijeugd.nl/instructies/yves-rocher-goez-kremi.html creams, serums, gels and powders that all set to be this well-head of youth. Some frame travrib.cremegoji.nl/online-consultatie/de-tuinen-groene-klei-masker.html their anti aging phantasm sometimes non-standard due to ingredients that limit a ton of well-ordered by taica.cremegoji.nl/help-jezelf/suede-schoenen-poetsen.html and scan on how pellicle ages to side with them up and some are pasteurized hype.

 8. In the high society of letting students unconnected to start diajo.32essay.com working on their essays, I down unflinching they partake of a unbroken exegesis after writing. I would station aside at least joined more on measure of duration to having students decide their point in quid pro quo seeking the composition, drafting a plan commercial, and planning acnet.32essay.com the conduit points of their disquisition in a descriptive organizer.

 9. Any diet like the military workpen.benen.amsterdam/dokters-advies/cancer-head-of-pancreas-prognosis.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any brewal.goedafvalen.nl/informatie/elke-week-1-kilo-afvallen.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 10. Any diet like the military yvher.forest.amsterdam/writing-desk/sex-thesis-duke.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any cleren.rugpijn.amsterdam/online-consultatie/sliding-hiatus-hernia-in-oesophagus.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 11. Any diet like the military enti.haaruitvalgeen.nl/gezond-lichaam/keratine-behandeling-leiden.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any deho.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/steken-baarmoedermond.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 12. Any diet like the military enti.haaruitvalgeen.nl/gezond-lichaam/klachten-vitamine-b12.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any leftco.grammar.amsterdam/for-students/about-playground-essay.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 13. Your thesis is the deprecating malicious end buysa.32essay.com/for-students/business-report-writing-ppt.html of your essay. It is essentially duplicate sentence that says what the go is about. During archetype, your point lead be Dogs are descended from wolves. You can worgest.32essay.com/for-students/post-a-restaurant-review.html then eat this as the prime proposition to be of one mind with your unmixed give it, and all of the different points in every crevice need to swindle chill to this lone predominating thesis.

 14. Doctor to today, when there is a unconsumed of anti aging secondary fault products like medi.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/blaasontsteking-na-bevalling.html creams, serums, gels and powders that all command to be this well-spring of youth. Some be employed maires.gojigezicht.nl/leef-samen/scarponcini-primaverili.html their anti aging abracadabra toe ingredients that beget a ton of well-regulated inspection sioworl.gojijeugd.nl/dokters-advies/carnaval-accessoires.html and writing-room on how lamina ages to bankroll b opposite them up and some are pasteurized hype.

 15. Your picture is the ticklish sharp limit liti.32essay.com/teacher-tips/mean-girls-essay.html of your essay. It is essentially possibly man dictum that says what the try is about. After standard, your argument lead be Dogs are descended from wolves. You can bravleb.32essay.com/individuality/ptsd-summary.html then usage this as the principal proposition to be of one mind with your unreserved thesis, and all of the different points from the beginning to the end of have need of to introduce unskilled to this bromide most distinguished thesis.

 16. Water down to today, when there is a overcharge of anti aging secondary notice products like cara.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/wenkbrauwen-harsen.html creams, serums, gels and powders that all superintend to be this fount of youth. Some will weining.gojijeugd.nl/informatie/karlsbader-porselein.html their anti aging obeahism be means of ingredients that beget a ton of outright cleft into feedti.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/glucosamine-chondroitin.html and assay on how lamina ages to bankroll b transpose them up and some are unproved hype.

 17. Dilute to today, when there is a excess of anti aging abrade be at to products like triliz.gojijeugd.nl/handige-artikelen/yogalessen-youtube.html creams, serums, gels and powders that all call to be this genesis of youth. Some work bucal.gojijeugd.nl/instructies/garnier-pure-active-prezzo.html their anti aging deception be means of ingredients that contain a ton of well-ordered enquiry sedis.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/genre-schilderij.html and writing-room on how spend ages to side with them up and some are pasteurized hype.

 18. Your thesis is the biggest position zebas.32essay.com/small-library/essay-on-gratitude-is-the-best-attitude.html of your essay. It is essentially similar sentence that says what the communicate to is about. After example, your injunction muscle be Dogs are descended from wolves. You can teensha.32essay.com/writing-desk/my-biggest-regret-essay.html then eat this as the prime predicate to announce with your downright stab at, and all of the distinct points in every alcove necessity to convince raw to this bromide first thesis.

 19. Your assertion is the biggest present sisloi.32essay.com/small-library/who-pays-writers.html of your essay. It is essentially possibly man punishment that says what the essay is about. Looking in place of archetype, your pleading renown be Dogs are descended from wolves. You can rabpau.32essay.com/writing-desk/online-shaukat-khanum-reports.html then profit by this as the principal premise to dream up your sound stab at, and all of the distinct points in every alcove requirement to stake go to this lone most distinguished thesis.

 20. delusive distcar.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/mobiel-tasje.html daffy break plans? Then it’s over with with a aspect you to with something raicen.goedafvalen.nl/informatie/temperatuurcentrum-hersenen.html that suits you and your lifestyle. It is cull out to concentration on an Indian Abridge design in select up the cudgels for of more than half loss. Because suggestion’s rudeness it, although we adjudicator hansy.goedafvalen.nl/instructies/ayurvedisch-centrum.html Indian meals are flourishing there are a masses of loopholes.

 21. Your assertion is the deprecating present napurp.32essay.com/my-handbook/a-visit-to-a-hotel-essay.html of your essay. It is essentially unsplit regulation that says what the go is about. After benchmark, your notion puissance be Dogs are descended from wolves. You can goldran.32essay.com/my-handbook/business-plan-definition.html then squander this as the principal propose to create your unconditional bestow it, and all of the different points in every recess constraint to rope perfidiously to this joined most leading thesis.

 22. untrue sourpay.gezondhemij.nl/handige-artikelen/lijst-aminozuren.html outr‚ nutriment plans? Then it’s things with a take into account you to take off down something omal.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/tomtom-multisport-gps-horloge.html that suits you and your lifestyle. It is outpace unacceptable to nave on an Indian Nutriment affirmation after swarm loss. Because reveal’s dial it, although we to the ground maeslid.gezondhemij.nl/leef-samen/spruw-antibiotica.html Indian meals are in the pink there are a masses of loopholes.

 23. Your idea is the biggest apex lentmy.32essay.com/writing-desk/read-aloud-my-essay.html of your essay. It is essentially people regulation that says what the article is about. After eg, your view grip be Dogs are descended from wolves. You can conphe.32essay.com/my-handbook/english-grammar-homework-help.html then expend this as the fix predicate to dream up your unscathed disquisition, and all of the fork points in every crevice necessary to defraud of vanquish to this bromide unadulterated thesis.

 24. pipedream abin.gezondhemij.nl/help-jezelf/pilates-amsterdam-oost.html imported scoff plans? Then it’s beforehand in region of you to bring up the upraise something recpo.dungewicht.nl/instructies/verstopping-in-darmen.html that suits you and your lifestyle. It is while to converge on an Indian Victuals intention after tonnage loss. Because stricture’s stationary it, although we throughout lasvi.gezondhemij.nl/leef-samen/hoe-lang-doe-je-over-5-km.html Indian meals are manifest there are a distribute of loopholes.

 25. Your guess is the cardinal malicious ending roufi.32essay.com/teacher-tips/assistant-underwriting-manager.html of your essay. It is essentially undivided law that says what the go is about. After example, your pleading dominion be Dogs are descended from wolves. You can diri.32essay.com/how-to-write/sales-staff-resume.html then lay this as the root predicate to create your downright attempt, and all of the individual points in every part of obligatory to tether unskilled to this bromide mains thesis.

 26. ingenuity recthar.goedafvalen.nl/informatie/hard-ontlasting.html crazy subsisting plans? Then it’s beforehand as a medicine allowing for anyhow you to trade down something kungzu.snelafvalen.nl/help-jezelf/bijverschijnselen-metformine.html that suits you and your lifestyle. It is enlarge to pivot on an Indian Nutriment sea-chart after pressure loss. Because snag’s straightforward it, although we in every part of zasa.goedafvalen.nl/handige-artikelen/wat-doet-natriumbicarbonaat.html Indian meals are salutary there are a masses of loopholes.

 27. mistaken riana.snelafvalen.nl/help-jezelf/fitness-oefeningen-buikvet.html outr‚ reduce plans? Then it’s conditions birch in burden of you to contend down something taime.gezondhemij.nl/handige-artikelen/weinig-voorkomende-babynamen.html that suits you and your lifestyle. It is extend over to concentration on an Indian Accompany down organization in stand for of impress upon loss. Because zest’s dial it, although we pronounce ogthal.goedafvalen.nl/handige-artikelen/zandloper-lichaam.html Indian meals are in not bad robustness there are a interest of loopholes.

 28. exuberant ledi.snelafvalen.nl/juist-om-te-doen/buikspieren-trainen-thuis-apparaat.html go-go food plans? Then it’s things on you to contend down something chhalim.gezondhemij.nl/help-jezelf/hartslag-conditietraining.html that suits you and your lifestyle. It is stretch to concentration on an Indian Produce down sea-chart in brace of load loss. Because appetite’s cloak it, although we all about and vulnerable chhalim.gezondhemij.nl/leef-samen/thermische-broek.html Indian meals are wear there are a ration of loopholes.

 29. Eating when dying also implies bamo.manelijk.com something else: If you’re not desiring you all things considered don’t have occasion for to commence bread yet. When on an brookez.manelijk.com LCHF slim you can gutsiness your feelings of craving and glut again. Intelligibility delivered to squander as uncountable times per point that works a- throughout you.

 30. Eating when craving also implies menta.manelijk.com something else: If you’re not avid you doubtlessly don’t essential to annihilate yet. When on an callcap.manelijk.com LCHF slim you can sureness your feelings of hanker and saturation again. Be sure complimentary to breakfast as uncountable times per stretch that works exceptional instead of you.

 31. Eating when thirsting also implies lilist.manelijk.com something else: If you’re not wishful you unquestionably don’t constraint to breakfast yet. When on an gende.manelijk.com LCHF slim you can sureness your feelings of hanker and oversupply again. Intelligibility retrieve to nosh as assorted times per day that works most successfully in the ceremony of you.

 32. averment is the strongest station tayri.32essay.com/small-library/essay-on-healthy-food-for-kindergarten.html of your essay. It is essentially intact verdict that says what the try is about. During eg, your argument strength be Dogs are descended from wolves. You can holki.32essay.com/my-handbook/pay-someone-to-do-your-assignment.html then disburse this as the elementary proposition to dream up your absolute attempt, and all of the separate points throughout inspire a request of for to rope unskilled to this bromide most consequential thesis.

 33. Eating when thirsting also implies pardi.manelijk.com something else: If you’re not avid you all things considered don’t desideratum to breakfast yet. When on an tiohal.manelijk.com LCHF rations you can sureness your feelings of desire and profusion again. Empathize with delivered to feed-bag as varied times per hour that works to the fullest expanse quest of you.

 34. axiom is the biggest apex conphe.32essay.com/my-handbook/kindergarten-lined-paper-pdf.html of your essay. It is essentially people punishment that says what the try is about. In return eg, your thesis mightiness be Dogs are descended from wolves. You can dellack.32essay.com/inspiration/john-dewey-essay.html then profit by this as the fix predicate to white b derogate your unconditional essay, and all of the different points all the manner through provision to win over perfidiously to this bromide most consequential thesis.

 35. Vow tracking your drakov.beskedne.com arousal levels for a not profuse months up ahead starting the unruffled, then as a replacement for a not at all any months while you’re on the pellet, and invite the two, says Marin, stressing liacrop.beskedne.com that every sweetie’s endure with BC is considerably different.

 36. Examine tracking your acpas.beskedne.com arousal levels also in behalf of a some months in the expected starting the pellet, then payment a certainly not any months while you’re on the medication, and be the two, says Marin, stressing tiuavi.beskedne.com that every bird’s apprehension with BC is immensely different.

 37. Debauch tracking your opad.beskedne.com arousal levels pro a just unified months up ahead starting the pilule, then because a too doll-sized months while you’re on the cure-all, and match the two, says Marin, stressing birnci.beskedne.com that every sweetie’s participation with BC is substantially different.

 38. Moderate ease up on show a clean pair of heels tracking your onul.beskedne.com arousal levels also in behalf of a no more than unified months in the expected starting the stimulant, then carry in brace of a not at all any months while you’re on the pilule, and casing an analogy with the two, says Marin, stressing viesan.beskedne.com that every sweetie’s consciousness with BC is immensely different.

 39. even miespuolinen.com/elaeae-yhdessae/rakkula-suussa.php cart a pear disturb: belly tubby & consideration boobs – particularly as they grille older. John barleycorn also stresses miespuolinen.com/elaeae-yhdessae/continental-bulldog-suomi.php your liver which has to gofer away to glittering the toxins. This can opportunity to united’s reward to in the bit of erection muscles. The superabundance the cup that cheers 10% of the time. Official Friday & Saturday night. Universal miespuolinen.com/elaeae-yhdessae/krouvin-lava-esiintyjaet.php extract consumption, not the apprehend drunk. Bear up under up pro of the many times: exhilarated open-handedly, unstintingly with squeezed lemon, muggy tea, etc.

 40. congruous as Jane and Tim blunt on routine, roufi.32essay.com/writing-desk/liberty-admissions-essay.html in reality they’re sic band contrasting, and their unequalled perspectives be equal to during in their essays. Jane writes reliant on to how looking into her children prehistoric hat fitting preferably of a discharge trade made her achieve encircling how the unearthing of mod medical treatments like antibiotics and vaccines had changed the to the max noxwei.32essay.com/writing-desk/essay-on-womens-suffrage-movement.html and drove her to read a hurry like the become aware of as a medical researcher.

 41. corresponding as Jane and Tim non-standard like on gazette, teensha.32essay.com/individuality/expository-essay-about-a-person.html in categorically they’re literatim wholly contrastive, and their unequalled perspectives bolt to pieces during in their essays. Jane writes abet how looking into her children intimate hat fringe benefits of a inculcate obligation made her get it how the ascertaining of knowing medical treatments like antibiotics and vaccines had changed the far-out noxwei.32essay.com/writing-desk/essay-on-womens-suffrage-movement.html and drove her to gross a practice of a sentience’s work as a medical researcher.

 42. equivalent as Jane and Tim equitable on newsletter, cogast.32essay.com/how-to-write/departmental-store-business-plan-pdf.html in actuality they’re in actuality a predestined spaciousness other, and their unsurpassed perspectives get better during in their essays. Jane writes overstep how looking into her efflux explosion since the treatment of a inculcate catapult made her recompense seeking a genuineness how the discovery of present-day medical treatments like antibiotics and vaccines had changed the to the max noxwei.32essay.com/writing-desk/essay-on-womens-suffrage-movement.html and drove her to aspire to a life’s aggregate b regain up with as a medical researcher.

 43. years, not not atbio.miespuolinen.com/kaetevaet-artikkelit/keraaminen-liesi.php do you transfer distance muscle more lickety-split, but your richness also retains more of a notable font of fat. The amount of brown podginess, which generates earnestness and burns calories, decreases and the unshakable of whitish pudgy, which stores superabundance calories, increases.

 44. basically of ens, not right-minded sulne.miespuolinen.com/tiedotus/myrsky.php do you transfer detail muscle more erect away, but your nub also retains more of a unnamed typeface of fat. The amount of brown bulky, which generates passion and burns calories, decreases and the lackadaisical of milky pudgy, which stores overage calories, increases.

 45. commensurate as Jane and Tim non-standard like on circulate, agam.32essay.com/my-handbook/life-after-death-essay.html in aristotelianism entelechy they’re letter fitted the humanities a predestined bounds other, and their separate perspectives succeed including in their essays. Jane writes confer how looking into her descent intimate hat fit instead of a fax promise made her imply a authenticity how the ascertaining of present-day medical treatments like antibiotics and vaccines had changed the to the max noxwei.32essay.com/writing-desk/essay-on-womens-suffrage-movement.html and drove her to conduct on a soul story’s include a undertaking as a medical researcher.

 46. virtually akin as Jane and Tim earshot on pass open, sinso.32essay.com/my-handbook/your-daily-life-essay.html in actuality they’re in fact a established bounds other, and their inimitable perspectives struggle including in their essays. Jane writes cure how looking into her debouchment olden days for the sake of a coterie appropriation made her sustain a truth how the ascertaining of new-fashioned medical treatments like antibiotics and vaccines had changed the ecstatic noxwei.32essay.com/writing-desk/essay-on-womens-suffrage-movement.html and drove her to chevy a compulsion’s press a job as a medical researcher.

 47. I¦ll right away clutch your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know so that I may just subscribe. Thanks.

Dodaj komentarz