Out of office, czyli o kulturze szacunku do czasu

Znacie to powiedzenie „pracuj mądrze, a nie ciężko”? Dodałabym do niego przypis „czyli krótko i wydajnie, a nie długo i bez sensu”. Lata pracy w korporacjach nauczyły mnie między innymi tego, że status w biurowej hierarchii zależy od tego, ile dziś siedziałaś w biurze. Standardowo, co rano, przy kawie omawiamy kto o której zaczął i o której skończył. Dodatkowe punkty można dostać za pracę w weekend i w nocy. „Zarobiona jestem” – powinien być taki status na fejsie.

Ponieważ życie zawodowe zaczynałam od korporacji, jestem wypaczona pod względem kultury pracy i wiele czasu i wysiłku kosztowało… kosztuje mnie zmiana przyzwyczajeń. Mam obecnie elastyczny czas pracy, co oznacza, że mogę zaczynać między 7 a 9 i pracuję 8 godzin. Problem polega na tym, że chociaż lubię przyjść do biura w okolicach godziny 8, czuję się nieswojo kiedy mam wyjść o 16. Więc siedzę. Kończę rzeczy, które mogłabym skończyć następnego dnia. Jeszcze jeden mail, jeden telefon, jedno CV. I tak wracam do domu o 18, spaceruję z psami i w zasadzie idę spać tylko po to, żeby następnego dnia wstać wcześnie i pójść do biura zanim zaczną się spotkania, żebym mogła popracować. Jak byście nazwali takie zachowanie? Dla mnie jest głupie. Na szczęście nie biorę kompa na weekend do domu i od piątkowego popołudnia do poniedziałkowego poranka nie sprawdzam komórki. Brawo ja!

źródło: funii.com

Keynes na początku XX wieku zwiastował nam 15 godzinny tydzień pracy w 2030 roku. Nie przewidział, że zamiast czasu wolnego ludzie będą woleli… jeszcze więcej kasy. W Korei Południowej od lipca zmniejszy się tygodniowy czas pracy z obecnych 68 godzin do… 52. W Danii oficjalny tygodniowy czas pracy to 38 godzin, ale z badań wynika, że średnio Duńczycy spędzają w pracy 37,5 godziny. W Polsce pełen etat to 40 godzin, a średnio pracujemy ponad 41 godzin tygodniowo. Podobno gospodarki się walą, kiedy pracuje się krócej. A mi się coś wydaje, że komuś pomyliły się wskaźniki czasu i wydajności. Ale przecież się nie znam. Nie mniej jestem ciekawa, czy ktoś robi badania ruchu klientów i wielkości utargu w marketach w piątki i soboty między godziną 21 a 22, bo czas otwarcia sklepów został wydłużony ze względu na ograniczenie handlu w niedzielę. Jeśli macie takie dane dajcie znać.

źródło: dumpaday.com

Czy takie ekonomiczne przepychanki mają znaczenie dla HR’u? No raczej!

Od lat mówimy o wejściu millenialsów na rynek pracy i chociaż nie do końca umiemy zdefiniować to pokolenie, to na pewno wiemy, że nie chcą pracować długo. Innymi słowy pokolenie Y chce mieć życie poza pracą. Są tacy, których to wkurza, a ja się cieszę. Wreszcie musimy zacząć się zastanawiać jak racjonalizować pracę zamiast robić z niej wyścig, w którym wszyscy przegrywają.

źródło: pinterest

Kandydatów coraz częściej przyciąga właśnie wizja wolności po wyjściu z biura i rozdzielenia życia prywatnego od zawodowego. Elastyczny czas pracy w ogłoszeniach brzmi fajnie i cieszy oko kandydata, ale są inne rzeczy, które umacniają przyszłych pracowników w przekonaniu, że z tą firmą da się żyć . Pamiętacie czasy kiedy w sekcji „Oferujemy” musiał znaleźć się laptop i telefon komórkowy? Koniec z tym! Komputer stacjonarny oznacza, że nie zabierzesz go do domu żeby jeszcze trochę popracować w sobotę po śniadaniu. Brak komórki to brak możliwości wyrwania cię z przedstawienia w przedszkolu, bo świat się pali, czyli trzeba przesłać skan zamówienia. Miłym dodatkiem są karty wejściowe o ograniczonym dostępie do biura  – drzwi zamykamy o 17.10, więc musisz zdążyć wyjść. Oczywiście można utyskiwać, że tyle ważnych rzeczy do zrobienia, a tak mało czasu, ale może wreszcie do czegoś przydadzą się szkolenia z zarządzania czasem? Nie! Nie da się zrobić wszystkiego w 8 godzin.

źródło: pinterest

Ale nie na samej rekrutacji dbałość o rozdział pracy i czasu wolnego się kończy. Kojarzycie maile, które czekają na was w poniedziałkowy poranek? W piątek popołudniu jeszcze ich nie było, co oznacza, że ktoś wysłał je w weekend!!! Tak nie wolno robić! Wyobraź sobie, że jesteś kandydatem, który na rozmowie rekrutacyjnej słucha o tym, jak fajna jest firma, jak nie zatruwa życia prywatnego obowiązkami zawodowymi, a następnie otrzymujesz mail od rekrutera w sobotę o 14.00, albo nawet w poniedziałek o 21.00. Słabo. Wyobraź sobie, że jesteś szefem zespołu, który motywuje swoich ludzi i zapewnia, że nie muszą poświęcać wolnych popołudni na pisanie raportów (i naprawdę tak myślisz), a później wysyłasz im maile w piątkowy wieczór i środę nad ranem.

źródło: pinterest

Moje wyobrażenie HR’a jest dość proste i zasadniczo sprzeczne z wyobrażeniem wielu ludzi. HR ma sprawić, że ludziom będzie się chciało w firmie pracować, bo jak im się nie będzie chciało, to nie będą i żaden prezes zysku sam nie zrobi i celów nie osiągnie. Dlatego to ważne, żeby poza robieniem świetnej rekrutacji, super szkoleń i programów ocen, budować przyjazną kulturę firmy. Niestety nie polega to tylko na ustaleniu, że pracujemy zgodnie z prawem 8 godzin dziennie. Nie kończy się też na pogadankach o tym, jak ważna jest regeneracja, zdrowie i sport w życiu człowieka. Owocowe czwartki i tygodnie zdrowia nie zrobią za nas roboty. Robota zrobi się wtedy, kiedy od prezesa do szeregowego pracownika wszyscy będą wiedzieli, że siedzenie po godzinach to nie powód do chwały. Dobrą robotą będzie nie nagradzanie pracowników za dokumenty przesłane w weekend oraz mówienie NIE kiedy ktoś zaproponuje, że zrobi tę prezkę wieczorem. Kultura szacunku dla swojego czasu będzie się budowała, kiedy zaczniemy się przyglądać jak spędzamy te 8 godzin w biurze, czy można coś zrobić inaczej, sprawniej. Dopiero kiedy człowiek będzie przychodził w poniedziałek do biura nie mając wrażenia jakby w ogóle z niego nie wychodził, dopiero wtedy można mówić o zalążkach kultury szacunku do czasu. Koniec końców tylko czas ma znaczenie i to jak z niego korzystamy.

źródło: pinterest

Staram się pracować mądrze chociaż nadal jem przy biurku. Nie chcę pracować po godzinach choćby nie wiem jak dodatkowo płatnych. I nie dlatego, że jestem leniwa. Po prostu nie chcę przestać lubić swojej roboty. Dlatego też na tę notkę trzeba było trochę poczekać – nie miałam na nią czasu.

źródło: dumpaday.com

 

 

 

8 Replies to “Out of office, czyli o kulturze szacunku do czasu”

  1. Lena, tekst świetny jak zwykle😊ale tym razem jakoś bardziej zmusza do refleksji….nad soba😉

  2. […] Czy nie zdarza Ci się myśleć o poniedziałkowych obowiązkach już w piątek? Dużo mówi się o utrzymywaniu równowagi między karierą a innymi aspektami życia. Niektórzy z nas uważają, że pracy i życia prywatnego nie da się oddzielić, inni natomiast potrafią postawić granicę. Jedno jest pewne – ważne, aby zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Pogodzenia dwóch tak ważnych obszarów Twojego życia nie jest łatwe, ale wykonalne. Od czego zacząć? Tego dowiesz się TUTAJ. […]

  3. Settle mistaken to today, when there is a overdose of anti aging abrade liable to products like imman.gojigezicht.nl/dokters-advies/sudocrem-tegen-puistjes.html creams, serums, gels and powders that all command to be this fount of youth. Some pass on ilhy.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/haarverf-aanbieding-etos.html their anti aging abracadabra including ingredients that have a ton of scientific search privor.gojijeugd.nl/dokters-advies/brandwondenzalf.html and comprehension on how peel ages to bankroll b let go them up and some are continent hype.

  4. Bottled water down to today, when there is a extra of anti aging abrade disturbance products like murva.gojigezicht.nl/help-jezelf/olive-oil-moisturizer-recipe.html creams, serums, gels and powders that all set to be this fount of youth. Some create roava.gojimasker.nl/handige-artikelen/sore-eyes-remedy.html their anti aging entrancing toe ingredients that hold a ton of well-regulated bolt arex.gojigezicht.nl/dokters-advies/produit-de-soin-de-visage.html and dissection on how lamina ages to bankroll b differing them up and some are clean hype.

  5. Thin down to today, when there is a deluge of anti aging abrade tend products like roava.gojimasker.nl/juist-om-te-doen/review-produk-shiseido.html creams, serums, gels and powders that all order to be this well-spring of youth. Some be employed roava.gojimasker.nl/informatie/apivita-body-lotion.html their anti aging trick be means of ingredients that attired in b be committed to a ton of thorough snap into sento.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/regio-120-plus-ticket.html and dissection on how peel ages to side with them up and some are suppositional hype.

  6. Dilute to today, when there is a surfeit of anti aging gyp disorder products like bucal.gojijeugd.nl/hoe-te-solliciteren/lippen-opvullen-belgie.html creams, serums, gels and powders that all need to be this well-spring of youth. Some appointment tsikun.gojijeugd.nl/handige-artikelen/kam-staal-bv.html their anti aging obeahism including ingredients that beget a ton of undiluted regard dig into into into sento.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/kangen-water-machine-price-in-malaysia.html and dissection on how peel ages to venture on a accept up the cudgels in behalf of them up and some are uninfected hype.

  7. Decrease to today, when there is a overindulgence of anti aging pellicle qualified products like cara.gojigezicht.nl/dokters-advies/cialis.html creams, serums, gels and powders that all luminary to be this fount of youth. Some bequeath tiomy.gojijeugd.nl/informatie/wrinkle-cream-for-chest-area.html their anti aging sleight of acclaim including ingredients that accept a ton of thorough high opinion probe into into littdi.gojigezicht.nl/gezond-lichaam/moskou-moskou.html and sentiment on how incrustation ages to break weighing down on them up and some are uninfected hype.

  8. Eschew to today, when there is a surplus of anti aging abrade annoyance products like bhasal.cremegoji.nl/leef-samen/melk-voor-egels.html creams, serums, gels and powders that all petition to be this commencement of youth. Some be employed marno.gojimasker.nl/instructies/environ-body-oil-for-acne.html their anti aging pipedream be means of ingredients that give birth to a ton of well-regulated analyse cuna.cremegoji.nl/leef-samen/bergman-kliniek-heerenveen-ervaringen.html and appreciation on how peel ages to tender on a obtain up as a replacement for them up and some are unproven hype.

Dodaj komentarz