Exit interview, czyli jak prowadzić wywiad, żeby poprawić firmę

Znacie ten stan kiedy zasiadacie przed wyszukiwarką ofert pracy, bo zdecydowaliście, że czas na zmianę? Wkurzenie, rozczarowanie, zmęczenie, ekscytacja? Różne są powody, dla których rozstajemy się z pracodawcą. Podejrzewam, że większość z nas planując złożenie papierów fantazjuje o tym, jak wszystkim wygarnie. Wreszcie nadejdzie moja chwila prawdy i powiem im co myślę! A później odzywa się głos rozsądku podpowiadający, że nigdy nie wiadomo na kogo trafimy w przyszłości. Mówimy więc odchodząc, że… chcemy się rozwijać! Ech jak uwielbiam ten moment na rozmowie rekrutacyjnej, kiedy kandydat/ka na pytanie „dlaczego zdecydował/a się Pan/i na zmianę pracy” odpowiada: „czuję, że w mojej firmie nic więcej nie osiągnę, a chcę się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i wierzę, że w Państwa firmie uda mi się to osiągnąć” (jakby ktoś z Was kiedyś był u mnie na rozmowie, to wiedzcie, że po takiej odpowiedzi pada pytanie „to czego chciał(a)by się Pan/i nauczyć?”).

źródło: timesnewgeek.blogspot.com

Dla haera, ba! dla całej organizacji, odejście pracownika to (poza tym, że często smutny moment) doskonała okazja żeby dowiedzieć się, co w trawie piszczy. Po to zostało stworzone Exit Interview, które swobodnie sobie tłumaczę jako „rozmowa na zakończenie pracy”, ale ponieważ to strasznie długie sformułowanie trzymajmy się wersji anglojęzycznej.

Exit Interview nie służy zebraniu plotek kto z kim, dlaczego i przeciwko komu. Takich rzeczy dowiadujemy się na papierosie (jedyna zaleta palenia). To spotkanie pomaga nam zebrać informacje o tym, co w firmie działa wyjątkowo dobrze – i to możemy wykorzystać budując strategię employer brandingową – a co niedomaga.

źródło: dilbert.com

O czym warto pamiętać budując program Exit Interview?

1. Dobrowolny i anonimowy

Nie wierzę w obowiązkowe „exity”. Jeśli naprawdę chcesz się czegoś dowiedzieć, nie możesz wpisywać konieczności rozmowy do obiegówki. Z doświadczenia wiem, że większość ludzi chętnie bierze udział w takim spotkaniu, ale zawsze powinni mieć wybór.

Exit Interview dotyczy tylko osób, które same podjęły decyzję o odejściu z firmy. Przyznam, że widzę wartość także w rozmowie z osobami zwalnianymi, ale bardziej na zasadzie feedbacku i może trochę outplacementu (ale o tym w innym wpisie).  Kiedy dostaję informację o pracowniku, który zdecydował się kontynuować swoją karierę poza naszą organizacją, wysyłam mail z prośbą o spotkanie. Czemu ja – rekruter, a nie np. HR Business Partner? Bo przeważnie nie mam nic wspólnego z tym człowiekiem. Nie monitoruję jego pracy, nie jestem zaangażowana w program rozwojowy ani proces oceny. Innymi słowy – jestem w miarę neutralna.

Zwróćcie uwagę, że proszę o spotkanie, a nie zapraszam. Wyjaśniam dlaczego chcę porozmawiać i daję możliwość odmowy. Dopiero kiedy pracownik wyrazi zgodę wspólnie szukamy terminu… i miejsca. Czasem poza biurem, bo bywa, że wtedy łatwiej się otworzyć.

źródło: hrseconds.com

Rozpoczynając spotkanie tłumaczę raz jeszcze po co właściwie zawracam głowę i dokładnie opowiadam co zrobię z wszystkimi informacjami. Czasem nawet pokazuję, że nic nie nagrywam i nie zapisuję. Mówię o jakie aspekty będę pytać i że wszelkie dane wprowadzę hasłowo do excela, na podstawie którego będę mogła przedstawić dane statystyczne.

Człowiek odchodzący z firmy przeważnie bardzo chce się podzielić informacjami. Może trochę wyżalić, może wywalić swoją frustrację. Jednocześnie nie chce pozostawić złego wrażenia i nie chce być postrzegany jako „skarżypyta”, dlatego będzie bardzo uważał na słowa. Jeśli naprawdę chcesz się czegoś dowiedzieć postaraj się zbudować atmosferę swobody i zaufania. I najważniejsze – nigdy tego zaufania nie zawiedź!!!

2. Zapomnij o kwestionariuszu wywiadu

Jak już wspominałam, w trakcie Exit Interview nie robię notatek. W ogóle jestem jedną z tych haerówek, które na spotkaniach – niezależnie czy rekrutacyjnych czy derekrutacyjnych – skupiają się na rozmowie, a nie na notowaniu. Dopiero po zakończeniu zapisuję najważniejsze spostrzeżenia. Nie chcę, żeby osoba z którą się spotykam miała wrażenie bycia przesłuchiwaną – przynajmniej staram się, żeby tak nie było. Co nie znaczy, że kwestionariusza nie posiadam.

źródło: pinterest.com

Na nic nie przydadzą się wszelkie exity jeśli nie będę wiedziała, po co właściwie je prowadzę. Czego chcę się dowiedzieć? Jakie obszary są dla mnie najistotniejsze? W każdej firmie będą pewnie ustalane zupełnie inne zestawy potrzeb. Na czele listy zawsze jednak pozostanie pytanie „DLACZEGO???” I na to pytanie pracownik będzie w zasadzie odpowiadał przez całą rozmowę. Budując swój kwestionariusz wywiadu skupiłam się głównie na najistotniejszych elementach budowania wizerunku firmy jako pracodawcy i na obszarach wskazywanych przez kandydatów i pracowników jako najistotniejsze w pracy. Kojarzycie to pytanie z rozmów rekrutacyjnych „Co Panią/Pana motywuje?” albo „Co jest dla Pani/Pana najważniejsze w miejscu pracy”. W trakcie exita pytam w zasadzie o to samo, tylko w innym kontekście. Sami wybierzecie te czynniki zadowolenia z pracy, które Was interesują. Dla mnie z pewnością ważna jest komunikacja: w zespole, między zespołami i najważniejsze – komunikowanie celów i strategii firmy. Takimi już jesteśmy głuptasami, że lubimy wiedzieć po co pracujemy. Z komunikacji wynika atmosfera, wsparcie od kolegów i przełożonych. Dalej nieśmiertelny rozwój, jego dostępność i możliwość realizacji. Zainteresowanie pracą, ciekawe zadania… wynagrodzenie i benefity. Wszystko to ma znaczenie, a czasem okazuje się, że liczą się też tak prozaiczne rzeczy jak dojazd, albo warunki w biurze.

źródło: pinterest.com

Kwestionariusz powinien określać nie tylko co chcesz wiedzieć, ale też jak to oceniać – stopniować, czy tylko zaznaczać „jest/nie ma”. Od tego będzie zależało jak poprowadzić rozmowę i jak zadawać pytania. W trakcie spotkania kwestionariusz nie jest ci do niczego potrzebny, ale musisz wiedzieć co w nim jest, żeby po rozmowie potrafić go wypełnić.

3. Daj się wygadać

Ważne jest żeby wiedzieć jak i o co pytać, ale jeszcze ważniejsze jest wiedzieć jak słuchać. Sytuacja zmiany pracy zmusza do refleksji i zastanowienia. Z jakiegoś powodu podjęliśmy taką decyzję, więc coś musiało być nie tak. W końcu nie zmienia się pracy, którą się uwielbia. Z drugiej strony, kiedy zmieniasz pracę czujesz też trochę żal (zwykle), bo coś się kończy. Często coś fajnego. Rozmowa na Exit Interview pozwala pracownikowi nie tylko podsumować swoje żale i pretensje, ale też wszystkie te rzeczy, które sprawiły że przez jakiś czas chciał w tej firmie być. Jeśli taka osoba była w organizacji rok lub krócej (a wiemy, że to się zdarza, zwłaszcza osobom wchodzącym na rynek pracy) można się dowiedzieć dlaczego w ogóle zdecydowała się zaaplikować i przyjąć ofertę.

Oczywiście, Exit Interview jest inicjowane przez pracodawcę i ma służyć konkretnym celom, ale zadawane pytania nie mogą przypominać telefonicznej ankiety na „tak/nie”. Ważne jest stworzenie atmosfery spotkania, w jakiej człowiekowi chce się mówić. Stąd na przykład czasem rozmowy prowadzi się w kawiarni, albo na ławce w parku. Zadawanie pytań otwartych pomaga w opowiadaniu. Coś cię zainteresowało w odpowiedzi pracownika, ale nie bardzo ma związek z pytaniami z kwestionariusza? Pytaj! Rozmawiaj!

źródło: someecards.com

Zwykle spotkania umawiam na godzinę, ale bywają takie, które przeciągają się do dwóch godzin. Z drugiej strony są te exity, które zamykają się w 20 minutach, bo w zasadzie powód odejścia jest jasny i konkretny: lepsze wynagrodzenie, zmiana stanowiska na wyższe, mój szef odszedł, a z nowym nie chcę pracować. Na takie argumenty trudno reagować inaczej niż zrozumieniem.

Przebieg tej rozmowy będzie w równym stopniu zależał ode mnie jak od rozmówcy. Zawsze należy pamiętać o dostosowaniu się do osoby z którą się spotykamy.

4. Excel to Twój najlepszy przyjaciel

Exit Interview to nie tylko przyjemność rozmowy (dla mnie to przyjemność, chociaż w mało przyjemnych okolicznościach). Po spotkaniu, najlepiej bezpośrednio, albo chociaż tego samego dnia, zasiadam do biurka i robię notatkę, którą następnie przekształcam w dane do tabeli. Nie bardzo umiem w excela, ale z tego co potrafię jestem w stanie stworzyć kolorowe wykresy. Broń Boże nie robię tego dla przyjemności. To wszystko w końcu czemuś służy. Stworzone raporty są przekazywane HR Business Partnerom, dyrekcji i zarządowi. Tabelki i wykresy zwykle najlepiej przemawiają do osób decyzyjnych. Koniec końców, to zarząd podejmuje decyzje na ile tymi danymi warto się przejmować i czy coś z nimi zrobi, czy wrzuci do kosza (na to my szaraczki nie mamy wpływu).

źródło: pinterest.com

Haery za to z reguły wykazują nieco większe zainteresowanie. Mając informacje od pracowników można spróbować wprowadzić zmiany. Rozmawiać z menedżerami nad budową lepszego środowiska pracy, szukać rozwiązań we wszystkich w zasadzie obszarach. Są oczywiście kwestie, na które będziemy mieli umiarkowany albo żaden wpływ, jak na przykład wysokość wynagrodzenia. Ale całe mnóstwo obszarów być może czeka aż się nimi zajmiemy.

Pozostaje jeszcze pytanie czy Exit Interview to narzędzie uniwersalne. Odpowiedź brzmi: nie. Nie sprawdzi się w organizacji, której model biznesowy nie zakłada poprawy w środowisku pracy. Pewnie są firmy, które mają świadomość, co w nich nie gra i są pogodzone z wysoką fluktuacją pracowników, przyjmując to jako niezbędny koszt prowadzenia biznesu. Cała reszta na wprowadzeniu rozmów końcowych może tylko zyskać.

źródło: pinterest.com

 

39 Replies to “Exit interview, czyli jak prowadzić wywiad, żeby poprawić firmę”

 1. of course like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality nevertheless I will surely come again again.

  1. You can’t be serious Zvdret since your grammar is absolutely appalling?

 2. Świetny artykuł i jak dla mnie bardzo na czasie, bo właśnie przeprowadziłam swoje pierwsze w życiu Exit Interview:-) ciekawią mnie te tabelki i wykresy, co konkretnie w nich pokazujesz? Ja na razie zaczęłam od notatki do bezpośredniego przełożonego i CEO. To o czym piszesz to 1 :1 z moimi odczuciami i sposobem prowadzenia exit interview- najważniejsza dobrowolność i dobra atmosfera podczas spotkania. Ja z racji tego , że był to mój pierwszy exit interview i w ogóle pierwszy w naszej firmie, zapytałam po spotkaniu o odczucia i taką nieformalną ocenę spotkania osobę odchodzącą i w odpowiedzi usłyszałam, że była to jedna z fajniejszych rozmów podczas całego zatrudnienia, także chyba było ok:-)

 3. Bardzo dobry artykul, dziekuje. Tez jestem ciekawa co pokazujesz w tych tabelkach i wykresach?

 4. It’s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 5. Im no longer certain the place you are getting your info, but great topic. I must spend some time studying much more or working out more. Thank you for excellent info I was in search of this information for my mission.

 6. If you want to obtain a great deal from this piece of writing then you have to apply such strategies to your won weblog.

 7. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could
  also create comment due to this good piece of writing.

 8. Highly energetic post, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 9. I’ve read several just right stuff here. Certainly price bookmarking for
  revisiting. I surprise how so much attempt you
  put to create the sort of wonderful informative website.

 10. I do not even understand how I finished up here, however I
  believed this submit was good. I do not recognise who you are
  but certainly you are going to a well-known blogger when you aren’t already.

  Cheers!

 11. Everything is very open with a very clear description of the issues.
  It was really informative. Your site is extremely helpful.

  Thanks for sharing!

 12. Hey There. I found your blog the use of msn. This is a
  very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your useful information.
  Thank you for the post. I’ll definitely return.

 13. Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a
  part 2?

 14. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is
  written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
  You’re incredible! Thanks!

 15. hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a
  correspondence more about your post on AOL?
  I need a specialist in this area to unravel my problem.
  May be that is you! Having a look forward to peer you.

 16. Hi, this weekend is nice designed for me, as this time
  i am reading this fantastic educational article here at my home.

 17. ORION是一部擁有三重長脈衝 755nm/1064nm/532nm的激光儀,提供專業和最新的技術,強調其穩定性和便利性的能力。另外,最佳的參數是基於各種臨床結果提供的。三長脈衝激光系統 -Long pulsed Nd:YAG (1064nm) -Long pulsed Alexandrite (755nm) -Long Pulsed KTP (532nm) 先進技術 – 氣冷卻系統(ACD) – 智能面板 – 三波長 – 高電源 應用 -Long pulsed Nd:YAG (1064nm)●脫毛●嫩膚●血管病變●腿部靜脈曲張●痤瘡●灰指甲●疣-Long pulsed Alexandrite (755nm)●脫毛●美白肌膚●色素性病變●黑頭●黃褐斑●疤-Long Pulsed KTP (532nm)●血管病變●酒渣鼻●色素性病變●太陽雀斑●美白肌膚●鮮紅斑痣●血管瘤

 18. whoah this blog is great i like studying your posts.

  Stay up the good work! You already know, lots of persons are
  searching round for this information, you can aid
  them greatly.

 19. Remarkable! Its actually awesome article, I have got much
  clear idea on the topic of from this piece of writing.

 20. Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 21. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is important and all. But think
  of if you added some great photos or videos to give
  your posts more, „pop”! Your content is excellent but with
  pics and video clips, this blog could certainly be one of the very best in its
  niche. Awesome blog!

 22. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this.

  And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your internet site.

 23. 【敗家】bread n butter 周年慶戰利品♥♥歐美名模的極簡STYLEx3 @ B2B崔咪TRAMY :: 痞客邦 :: bread n butter實在是太好買了~~連我都在那邊失手XDD今天這篇是合作文♥崔小咪之前很榮幸在bread n butter 京站百貨專櫃當一日店長,bread n butter 是知名的香港

 24. Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who actually knows what they’re talking about on the net.
  You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.

  More people really need to read this and understand this
  side of the story. I was surprised that you aren’t
  more popular since you certainly possess the gift.

 25. Hello, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts,
  that’s genuinely good, keep up writing.

 26. 按摩霜由內至外舒緩肌膚緊張,瞬間提升血液循環和肌膚更新,造就水潤、飽滿和亮澤的肌膚。

 27. 飛速美肌 – 蒨妍醫美儀器有限公司Global Medical Equipment Company Limited 飛速美肌 – 蒨妍醫美儀器有限公司Global Medical Equipment Company Limited

 28. You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 29. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you
  don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my
  thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or
  tips? Thanks!

 30. 強效維持角質層水分,使肌膚質感細緻柔滑。<油性至中性肌膚使用

 31. 白金級智慧修護精華,標靶鎖定,精準修護。

 32. 24Beauty 美妝品牌情報匯集 找品牌 24Beauty 24Beauty ,匯集了24Beauty洗面乳,化妝水,乳液,潔淨系列,保濕系列,潤白系列

 33. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus
  the rest of the site is also really good.

 34. I think the admin of this web page is actually working hard for
  his web page, as here every material is quality based material.

 35. I was curious if you ever considered changing the layout
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having one or two images. Maybe you could space it out better?

 36. Instagram新動向一一告訴你!Gif功能下架?IG可以打電話? Marie Claire (HK) Edition 網絡世界的東西就是不停不停有更新,基本上每隔一陣子就有新的功能讓你發掘。相信誰也想不到原來只是單純讓大家上載照片的Instagram(IG)會變演成今日這個向全方面發展的局面,多了影片、Live、即時

 37. 以低能量的1064-Q激光反覆掃於皮膚表面,逐步改善皮膚色素問題。 治療時產生的熱能能促進膠原蛋白的再生,回復肌膚彈性。 使用7mm平行光光頭,使輸出的激光更溫和及均勻。功效: 去除紋身 美白及去除面毛 令整體膚色更白更均勻 減淡及去除荷爾蒙斑或反黑 增加皮膚膠原蛋白,改善皮膚彈性 減淡深層色斑 : 黃褐斑,荷爾蒙斑,蝴蝶斑 以低能量的1064-QS激光反覆掃於皮膚表面,逐步改善皮膚色素問題 使用8-10mm平行光光頭,使輸出的激光 更溫和及均勻 1. 激光能透進皮膚深層 2. 激光被黑色素吸收 3. 產生熱能將黑色素體分解 4. 被呑噬細胞吸收及排出體外

 38. FineScan 會在肌膚上製造數以千計的細小深入傷口,即所謂的顯微加熱區(microthermal zone),但要確保每次治療時皆有部份組織不受能量影響,於是,每一個顯微加熱區的作用雖然強烈而明顯,但周圍都包覆著正常且結構完整的皮膚組織,使傷口能在短時間內癒合,並替換之前有缺陷的受損組織。Finescan不僅可讓表皮新生,更可促進深層膠原再生,從內而外徹底喚醒細胞,瞬時找回年輕時的肌膚狀態。憑藉最新的雙軸技術,FINESCAN 6可治療 – 面部 – 頸部 – 暗瘡凹凸洞 – 增生性疤痕

Dodaj komentarz